DietaNauka

Zdrowa dieta powiązana z prawidłowym starzeniem się komórek u kobiet

Jedzenie diety, która jest bogata w owoce, warzywa i pełne ziarna, a niska w dodany cukier, sód i przetworzone mięsa może pomóc promować zdrowe starzenie się komórek u kobiet, zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w American Journal of Epidemiology.

„Kluczowym wnioskiem jest to, że przestrzeganie zdrowej diety może pomóc nam utrzymać zdrowe komórki i uniknąć pewnych chorób przewlekłych” – powiedziała główna autorka Cindy Leung, adiunkt nauk żywieniowych na University of Michigan School of Public Health. „Nacisk powinien być położony na poprawę ogólnej jakości diety, a nie na podkreślanie poszczególnych pokarmów lub składników odżywczych”.

W badaniu, naukowcy wykorzystali długość telomerów do pomiaru starzenia się komórek.

Telomery są strukturami DNA-proteinowymi zlokalizowanymi na końcach chromosomów, które promują stabilność i chronią DNA. Wiek jest najsilniejszym predyktorem długości telomerów – skracają się one podczas każdego cyklu komórkowego.

Jednakże ostatnie badania wykazały, że telomery mogą być również skracane z powodu czynników behawioralnych, środowiskowych i psychologicznych. Krótsze telomery zostały powiązane z podwyższonym ryzykiem chorób serca, cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów.

Leung i współpracownicy przeanalizowali diety reprezentatywnej próby prawie 5000 zdrowych dorosłych i ich wyniki w czterech opartych na dowodach naukowych wskaźnikach jakości diety, w tym diety śródziemnomorskiej, diety DASH i dwóch powszechnie stosowanych miar jakości diety opracowanych przez Departament Rolnictwa USA i Harvard T.H. Chan School of Public Health.

W przypadku kobiet, wyższe wyniki na każdym z indeksów były znacząco związane z dłuższą długością telomerów.

GrubasFit na Instagramie i na Facebooku