DietaNauka

Wiele napojów przyczynia się do wzrostu wagi

Musimy pić płyny, aby uniknąć odwodnienia, a woda jest najlepszym wyborem. Nie zawiera ona również żadnych kilodżuli (energii), jak wiele innych napojów.

Zwykłe mleko to kolejny świetny wybór, ponieważ zawiera wiele składników odżywczych – wraz z energią.

Większość innych napojów ma dodatkową energię (zwykle z dodanych cukrów) bez korzyści zdrowotnych płynących z innych składników odżywczych. Należą do nich:

  • Napoje bezalkoholowe, zwykłe i mrożone.
  • Alkohol.
  • Napoje dla sportowców.
  • Mleka smakowe.
  • Pakowane herbaty mrożone.
  • Kawa z pełnotłustym mlekiem i syropem smakowym.

Jeśli energia pochodząca z napojów nie zostanie wykorzystana przez nasz organizm, zostanie zmagazynowana w postaci tłuszczu. Nie ma nic złego w okazjonalnym spożywaniu tych napojów jako części zbilansowanej diety, ale ilość, jaką spożywasz, robi wielką różnicę. Na przykład:

Zmniejszając dzienne spożycie coli z 2 x 600mL butelek (2088kJ – 499kcal) do 1 x 200mL mini puszki (348kJ – 83.2kcal) = 25 łyżeczek mniej cukru dodanego dziennie (!) W ciągu roku ta niewielka zmiana może spowodować utratę ponad 17 kg wagi.

Alkohol ma prawie tyle samo energii co tłuszcz

Alkohol nie zawiera żadnych składników odżywczych i ma prawie tyle samo energii co tłuszcz (prawie dwa razy więcej niż węglowodany i białko).

Jeden „standardowy” drink zawiera 10g alkoholu (290kJ – 69.3kcal). Jednak wielkość „standardowego” drinka może się różnić nie tylko procentową zawartością alkoholu, ale także ilością energii, jaką zawiera – np. shot alkoholu zmieszany z wodą z tonikiem lub lemoniadą.

Ponadto, kiedy pijemy alkohol, nasze zahamowania ulegają obniżeniu, co zwiększa prawdopodobieństwo, że będziemy mieli ochotę na mniej zdrową żywność.

GrubasFit na Instagramie i na Facebooku