DietaNauka

Sztuczna inteligencja jako trener personalny?

Zanim skorzystasz z narzędzia AI jak ChatGPT, żeby pomóc ci wejść w formę, eksperci zdrowia mówią, że istnieją zalety i wady, o których powinieneś pamiętać.

  • Niektórzy ludzie zwracają się do narzędzi sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, do treningu fitness.
  • Jednak eksperci zdrowia mówią, że istnieją zalety i wady związane z używaniem sztucznej inteligencji zamiast osobistego trenera.
  • Wsparcie w czasie rzeczywistym może być największą zaletą trenera osobistego.

ChatGPT zrobił furorę od momentu swojego debiutu w listopadzie 2022 roku, głównie ze względu na jego zdumiewającą umiejętność przetwarzania języka do tworzenia dialogów niemal ludzkich.

Od pisania imponujących listów motywacyjnych i ekspertów przewodników podróży po tworzenie prawie doskonałych piosenek rap, jakie sam Drake mógłby napisać, chatbot AI zachwycał świat.

Ale czy ma miejsce w dziedzinie zdrowia i dobrej kondycji? Szczególnie, czy ChatGPT mógłby działać jako osobisty trener?

Zalety korzystania z ChatGPT jako osobistego trenera

Używanie ChatGPT jako osobistego trenera może być cennym narzędziem do uzyskania podstawowych wskazówek i podstawowych informacji dotyczących fitnessu i dobrej kondycji. Może dostarczyć ogólnych porad, zaproponować plany treningowe, wyjaśnić podstawowe pojęcia i oferować umiarkowany poziom motywacji” – powiedział Lee Mitchell, osobisty trener i ambasador fitnessu dla RENPHO, dla Healthline.

Dostępność, wygoda i możliwość odpowiedzi na pytania przez całą dobę to niektóre zalety, jakie AI chatbot przynosi tym, którzy chcą poprawić swoją kondycję.

„Wielu ludzi zwraca się do ChatGPT w poszukiwaniu porad dotyczących fitnessu ze względu na szybkie odpowiedzi i łatwość uzyskania informacji bez konieczności umawiania się na spotkania lub ponoszenia kosztów” – powiedział Mitchell.

Fakt, że jest darmowy, jest dużym atutem, dodaje Christina Brown, MS, ACSM CPT, trener odżywiania i odchudzania.

„Niestety, wiele osób nie chce inwestować w swoje zdrowie na wstępie. Poczekają, aż pojawi się nagły problem ze zdrowiem i skończą wydając znacznie więcej pieniędzy na rachunki medyczne” – powiedziała dla Healthline.

Jednak Brown przyznaje, że sięganie po ChatGPT, aby pomóc w rozpoczęciu rutyny treningowej, może pomóc niektórym osobom podjąć pierwszy krok w skupieniu się na zdrowiu i zaoszczędzić im czas na próbowaniu tworzenia własnego planu zdrowotnego.

Bądź ostrożny, jeśli korzystasz z ChatGPT w poszukiwaniu porad dotyczących diety i planowania posiłków

Brown zauważa, że ChatGPT może również pomóc w wymyślaniu pomysłów na posiłki i planowanie diet.

Jednak Brown zaleca ostrożność, jeśli polegasz wyłącznie na ChatGPT w kwestiach związanych z żywieniem i utratą wagi.

Faktycznie, w maju 2023 roku Narodowe Stowarzyszenie Zaburzeń Żywieniowych (NEDA) przestało używać chatbota o nazwie Tessa w swoim programie Body Positive ze względu na udzielanie szkodliwych porad, które mogły wywołać lub pogorszyć zaburzenia odżywiania, takie jak informacje dotyczące utraty wagi, liczenie kalorii i mierzenie tkanki tłuszczowej.

NEDA opublikowało oświadczenie na Instagramie, które zawierało poniższy tekst:

„Dowiedzieliśmy się wczoraj wieczorem, że obecna wersja chatbota Tessa, działającego w ramach programu Body Positive, mogła udzielać szkodliwych informacji niezwiązanych z programem.”

Wady korzystania z ChatGPT jako osobistego trenera

Choć ChatGPT ma swoje zalety, Mitchell powiedział, że nie może zastąpić głębi doświadczenia, ekspertyzy i spersonalizowanego podejścia, jakie przedstawia człowiekowy osobisty trener klientom.

„Fitness nie jest jednoznacznym wysiłkiem. Prawdziwi trenerzy biorą pod uwagę indywidualne cele, stan fizyczny, historię medyczną i ograniczenia fizyczne, aby opracować dostosowane plany, które maksymalizują rezultaty, minimalizując ryzyko” – powiedział.

Pomoc i wsparcie w czasie rzeczywistym, jakie oferują ludzcy trenerzy fizyczni, nie mogą zostać zreplikowane przez sztuczną inteligencję, takie jak bezpośrednie kierowanie, poprawki w formie i dostosowania w czasie rzeczywistym.

ChatGPT brakuje zdolności do oferowania subtelnych porad oraz do fizycznej oceny stanu kogoś lub monitorowania postępów, co jest kluczowe przy projektowaniu skutecznych programów, powiedział Mitchell.

„Dodatkowo, nie może dostosować się do nieoczekiwanych zmian lub czynników emocjonalnych, które mogą wpływać na podróż fitness” – zauważył.

Treningi i plany diet, które oferuje ChatGPT, mogą również nie być skuteczne w osiąganiu konkretnych celów, powiedziała Brown.

„I trzeba stać się dość biegłym w pobudzaniu ChatGPT, aby uzyskać coś więcej niż tylko ogólny trening lub plan posiłków” – dodała.

Jej największym zmartwieniem jest również to, że nie będzie w stanie zapewnić, aby ludzie ćwiczyli w odpowiedniej formie, aby uniknąć kontuzji.

Dlaczego korzystanie z człowieka, jako osobistego trenera jest dla ciebie lepsze?

Choć ChatGPT może być pomocny w poszukiwaniu pomysłów dotyczących fitnessu i planów diet, jeśli osoba potrzebuje ogólnego holistycznego podejścia, które skupia się na jej unikalnych i spersonalizowanych okolicznościach, najlepiej jest skorzystać z pomocy osoby posiadającej wiedzę z zakresu fitnessu i żywienia.

„To szczególnie ważne dla początkujących, osób z konkretnymi celami, takimi jak zwiększenie masy mięśniowej czy utrata wagi, oraz osób borykających się z urazami lub stanami zdrowotnymi” – powiedział Mitchell.

Skontaktowanie się z osobistym trenerem od samego początku, jeśli to możliwe, to rada Browna.

„Tylko certyfikowany trener będzie w stanie spersonalizować program na podstawie twoich celów, potrzeb, umiejętności i ograniczeń” – powiedziała.

Dodatkowo, program stworzony przez osobistego trenera może pomóc ci uniknąć marnowania czasu na treningi, które prowadzą do niewystarczających rezultatów.

„Osobisty trener będzie sprawdzał, czy faktycznie realizujesz swój plan, aby osiągnąć swoje cele” – powiedziała Brown. „Będzie cię motywował do kontynuowania, gdy będziesz chciał się poddać. Nic z tego nie otrzymasz od programu komputerowego.”

GrubasFit na Instagramie i na Facebooku