Naukowcy identyfikują szlak wątrobowy związany z negatywnym wpływem diety wysokotłuszczowej i wysokocholesterolowej

Nie jest tajemnicą, że dieta wysokotłuszczowa, wysokocholesterolowa i „śmieciowe” jedzenie są związane z poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym z wysokim poziomem cholesterolu we krwi i odkładaniem się blaszek miażdżycowych w tętnicach.

Badania prowadzone przez Instytut Nauk o Życiu Uniwersytetu Michigan zidentyfikowały ścieżkę w wątrobie, kontrolowaną przez białko znane jako BAF60a, która przyczynia się do tych negatywnych skutków poprzez stymulowanie produkcji żółci, która pomaga organizmowi wchłaniać więcej cholesterolu i innych tłuszczów z żywności, którą spożywamy.

Myszy genetycznie zmodyfikowane, aby mieć wątroby bez BAF60a miały poziom cholesterolu około 40 procent niższy niż normalne myszy, gdy oba były karmione dietą śmieciową, zgodnie z ustaleniami zaplanowanymi do publikacji online Nov.12 w Cell Reports.

„Z perspektywy nauk podstawowych, nadal uczymy się o tym, jak kilka wariantów BAF60 odgrywają różne ważne role w regulacji metabolizmu w różnych typach komórek – tłuszcz, mięśnie, wątroba,” powiedział starszy autor badania Jiandie Lin, członek wydziału w LSI, gdzie jego laboratorium jest zlokalizowane. „Najnowsze badania odkrywają nową ścieżkę w wątrobie, która może wskazać drogę do nowych metod terapeutycznych w celu obniżenia poziomu cholesterolu i zmniejszenia ryzyka miażdżycy”.

GrubasFit na Instagramie i na Facebooku