Problemy z wagą bardzo obciążają ciało i umysł

Otyłość a rozmnażanie

Otyłość może wpływać na różne aspekty reprodukcji, od aktywności seksualnej do poczęcia. Wśród kobiet związek między otyłością a niepłodnością, przede wszystkim owulacyjną, ma klasyczny kształt litery U. W badaniu Nurses’ Health Study, niepłodność była najniższa u kobiet z BMI pomiędzy 20 a 24 i wzrastała wraz z niższym i wyższym BMI. Badanie to sugeruje, że 25 procent niepłodności owulacyjnej w Stanach Zjednoczonych można przypisać otyłości. Podczas ciąży, otyłość zwiększa ryzyko wczesnego i późnego poronienia, cukrzycy ciążowej, stanu przed rzucawkowego oraz komplikacji podczas porodu. Nieznacznie zwiększa również szanse na urodzenie dziecka z wadami wrodzonymi. Jedno niewielkie badanie randomizowane sugeruje, że umiarkowana utrata wagi poprawia płodność u otyłych kobiet.

Wpływ otyłości na płodność mężczyzn jest mniej jasny. W badaniu przeprowadzonym przez Hammoud i współpracowników, częstość występowania niskiej liczby plemników (oligospermia) i słabej ruchliwości plemników (astenospermia) wzrastała wraz z BMI, odpowiednio z 5,3 i 4,5 procent u mężczyzn z prawidłową masą ciała do 15,6 i 13,3 procent u mężczyzn otyłych. Z kolei w badaniu Chavarro i współpracowników stwierdzono niewielki wpływ masy ciała na jakość nasienia, z wyjątkiem najwyższych wartości BMI (powyżej 35), pomimo znacznych różnic w poziomie hormonów rozrodczych wraz ze wzrostem masy ciała.

Otyłość może mieć również wpływ na funkcje seksualne. Dane z Health Professionals Follow-Up Study, National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), oraz Massachusetts Male Aging Study wskazują, że prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń erekcji wzrasta wraz ze wzrostem BMI. Warto zauważyć, że utrata wagi wydaje się być łagodnie pomocna w utrzymaniu funkcji erekcji. Wpływ otyłości na funkcje seksualne kobiet jest mniej jasny. W niedawnym badaniu francuskim otyłe kobiety rzadziej niż kobiety o normalnej wadze zgłaszały, że miały partnera seksualnego w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale częstość występowania zaburzeń funkcji seksualnych była podobna w obu grupach. W mniejszym badaniu obejmującym 118 kobiet Esposito i współpracownicy stwierdzili, że otyłe kobiety uzyskały niższe wyniki w Indeksie Funkcji Seksualnych Kobiet, z silnymi korelacjami między wzrostem BMI a problemami z podnieceniem, nawilżeniem, orgazmem i satysfakcją.

GrubasFit na Instagramie i na Facebooku