DietaNauka

Problemy z wagą bardzo obciążają ciało i umysł

Otyłość i cukrzyca

Chorobą, na którą najsilniej wpływa masa ciała, jest cukrzyca typu 2. W badaniu Nurses’ Health Study, w którym przez 14 lat obserwowano 114 000 kobiet w średnim wieku, ryzyko zachorowania na cukrzycę było 93 razy większe wśród kobiet, których wskaźnik masy ciała (BMI) na początku badania wynosił 35 lub więcej, w porównaniu z kobietami, których BMI było niższe niż 22. Przyrost masy ciała w okresie dorosłości również zwiększał ryzyko cukrzycy, nawet wśród kobiet z BMI w zdrowym zakresie. Badanie Health Professionals Follow-Up Study wykazało podobny związek u mężczyzn.

Niedawno badacze przeprowadzili systematyczny przegląd 89 badań dotyczących chorób związanych z nadwagą, a następnie dokonali statystycznego podsumowania lub metaanalizy danych. Spośród 18 chorób związanych z wagą, które badali, cukrzyca znajdowała się na szczycie listy ryzyka: W porównaniu z mężczyznami i kobietami w normalnym przedziale wagowym (BMI poniżej 25), mężczyźni z BMI 30 lub wyższym mieli siedmiokrotnie wyższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, a kobiety z BMI 30 lub wyższym miały 12-krotnie wyższe ryzyko.

Komórki tłuszczowe, szczególnie te zgromadzone wokół talii, wydzielają hormony i inne substancje, które wywołują stan zapalny. Chociaż stan zapalny jest niezbędnym składnikiem układu odpornościowego i częścią procesu zdrowienia, niewłaściwy stan zapalny powoduje wiele problemów zdrowotnych. Stan zapalny może sprawić, że organizm mniej reaguje na insulinę i zmienia sposób, w jaki organizm metabolizuje tłuszcze i węglowodany, co prowadzi do podwyższenia poziomu cukru we krwi i ostatecznie do cukrzycy i jej licznych powikłań. Kilka dużych badań wykazało, że umiarkowana utrata masy ciała może zapobiec lub opóźnić wystąpienie cukrzycy u osób, które są w grupie wysokiego ryzyka.

GrubasFit na Instagramie i na Facebooku