Problemy z wagą bardzo obciążają ciało i umysł

Śmiertelność

Biorąc pod uwagę niekorzystny wpływ otyłości na wiele aspektów zdrowia, zrozumiałe jest, że stan ten również skraca przeżycie lub zwiększa przedwczesną umieralność. Jednak określenie udziału otyłości w przedwczesnej umieralności jest obarczone problemami metodologicznymi i kontrowersjami.

Dwa z największych problemów, z którymi muszą sobie radzić badacze, to odwrotna przyczynowość – niska masa ciała jest często wynikiem choroby przewlekłej, a nie jej przyczyną – oraz wpływ palenia tytoniu. Osoby z BMI poniżej 25 to mieszanka zdrowych osób i tych, które straciły na wadze z powodu raka lub innej choroby, która mogła, ale nie musiała zostać zdiagnozowana.

Palenie tytoniu również gmatwa sprawę, ponieważ palacze mają tendencję do ważenia mniej niż ich niepalący odpowiednicy. Gdy odwrotna przyczynowość i niekorzystne skutki palenia nie są w pełni uwzględnione, wskaźniki zgonów wśród osób szczupłych będą zawyżone, a wśród osób z nadwagą i otyłością – obniżone. Był to problem z szeroko opisywanym badaniem opartym na danych z NHANES, w którym oszacowano stosunkowo niską liczbę zgonów związanych z otyłością. Staranna krytyka korzystania z danych NHANES do oszacowania śmiertelności wykazały, że korygowanie dla błędów statystycznych znacznie zwiększył szacunek nadmiaru zgonów przypisywanych do otyłości.

Wnioski z większych badań, w których dokładniej uwzględniono odwrotną przyczynowość i palenie tytoniu, wyraźnie wskazują, że zwiększenie masy ciała zwiększa ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, nowotworów i innych przyczyn. W 14-letnim badaniu kohorty liczącej milion osób naukowcy ograniczyli swoje analizy do początkowo zdrowych osób niepalących. Ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn, z powodu chorób układu krążenia, nowotworów lub innych chorób wzrastało wraz ze wzrostem BMI powyżej najzdrowszego zakresu 23,5 do 24,9 u mężczyzn i 22,0 do 23,4 u kobiet.

Podobny związek między masą ciała a śmiertelnością zaobserwowano w innej starannie kontrolowanej analizie pięciu prospektywnych badań kohortowych oraz w prospektywnym badaniu ponad 500 000 starszych mężczyzn i kobiet w ramach badania National Institutes of Health/AARP.

Podsumowanie

Otyłość szkodzi praktycznie każdemu aspektowi zdrowia, począwszy od skrócenia życia i przyczynia się do powstawania przewlekłych schorzeń, takich jak cukrzyca i choroby układu krążenia, a skończywszy na zaburzeniach funkcji seksualnych, oddychania, nastroju i interakcji społecznych. Otyłość nie musi być stanem trwałym. Dieta, ćwiczenia, leki, a nawet operacje chirurgiczne mogą prowadzić do utraty wagi. Jednak znacznie trudniej jest stracić na wadze niż ją zyskać. Zapobieganie otyłości, rozpoczynające się w młodym wieku i rozciągające się na całe życie, może znacznie poprawić zdrowie indywidualne i publiczne, zmniejszyć cierpienie i zaoszczędzić miliardy dolarów każdego roku na kosztach opieki zdrowotnej.

GrubasFit na Instagramie i na Facebooku