Pomijanie posiłków nie sprawi, że schudniesz
Brzmi to dość prosto – nie jedz, a waga spadnie – ale pomijanie posiłków może się nie udać. Głodzenie się nie tylko powoduje uczucie zmęczenia i senności, ale także zwiększa prawdopodobieństwo, że organizmowi zabraknie niezbędnych składników odżywczych. A kiedy już zjesz, bardziej prawdopodobne jest, że będziesz się przejadać i dokonywać niewłaściwych wyborów żywieniowych. W dłuższej perspektywie, pomijanie posiłków raczej nie pomoże w utracie wagi.
Najważniejsze w utracie i utrzymaniu wagi jest wprowadzenie małych, osiągalnych zmian w nawykach żywieniowych i ćwiczeniach:
- Codziennie wybieraj z szerokiej gamy produktów spożywczych.
- Jedz mniej przetworzonej żywności.
- Utrzymuj regularny schemat jedzenia.
- Zwiększ ilość ruchu każdego dnia, aby spalić dodatkową energię.
Przerywany post
Przerywany post jest od wieków stosowany przez różne religie. Popularność zyskała dieta 5:2, w której przez pięć dni ludzie jedzą to, co zwykle, a przez dwa dni stosują dietę o bardzo niskiej wartości energetycznej.
Istnieją różne wersje postu przerywanego, niektórzy wolą ograniczać energię w różnych dniach, tygodniach lub porach dnia. (Na przykład, według planu 16:8 – poszczenie przez 16 godzin w ciągu dnia i jedzenie przez pozostałe 8 godzin. Chociaż to jest uważane za „czasowo ograniczone odżywianie”, to jednak jest to wersja przerywanego postu).
Post na noc do pierwszego posiłku następnego dnia też można nazwać formą przerywanego postu (break-fast!). Dowody wskazują, że nie ma różnicy w ilości utraconej wagi przy stosowaniu diety postnej w porównaniu z tradycyjną dietą ograniczającą energię.
Jak w przypadku każdej diety, zdolność do utrzymania jej jest kluczem do utraty i utrzymania wagi. Jeśli ścisłe przestrzeganie przerywanego postu nie brzmi jak coś, co możesz robić przez długi czas, to może nie być najlepszy sposób na utrzymanie wagi w ryzach.
Eliminowanie pokarmów nie prowadzi do utraty wagi
Wyeliminowanie z diety całych grup pokarmów niekoniecznie pomoże Ci schudnąć.
O ile nie lubisz jakiejś potrawy lub nie zdecydujesz się na wegetarianizm lub weganizm z powodów kulturowych, etycznych lub innych, wyeliminowanie produktów zwierzęcych z diety nie pomoże Ci schudnąć. Wynika to z faktu, że musiałbyś zmniejszyć ogólną liczbę kilodżuli (energii), którą spożywasz – tak samo jak w przypadku diety zawierającej produkty zwierzęce.
Niektóre badania wykazują, że zdrowe odżywianie wegetariańskie, czyli dieta oparta głównie na produktach roślinnych, wiąże się z niższym poziomem otyłości i zmniejszonym ryzykiem problemów zdrowotnych (takich jak podwyższone ciśnienie krwi i choroby serca). Jednak nadal istnieje wiele wegetariańskich produktów, które mogą prowadzić do przyrostu masy ciała, zwłaszcza te, które zawierają dużo tłuszczów i cukrów dodanych lub są spożywane w dużych ilościach.
Przejście na dietę bezglutenową dla zdrowia jest przeznaczone tylko dla osób z celiakią lub osób wrażliwych na gluten. Jeśli nie zostałeś zdiagnozowany przez pracownika służby zdrowia jako osoba cierpiąca na jedno z tych schorzeń, nie ma potrzeby stosowania diety bezglutenowej. W ten sposób możesz stracić wiele witamin, minerałów i błonnika z ziaren. A jeśli wybierasz zbyt przetworzoną żywność tylko dlatego, że jest ona oznaczona jako „bezglutenowa”, może się okazać, że przybierasz na wadze, zwłaszcza jeśli brakuje w niej błonnika, który by cię wypełnił.