DietaNauka

Odchudzanie – powszechne mity

Diety oparte na jednym pokarmie nie działają

Wiele diet opiera się na przekonaniu, że układ trawienny nie jest w stanie przetworzyć kombinacji pokarmów lub składników odżywczych. Powszechnie uważa się, że węglowodany (np. produkty zbożowe) i białka (np. produkty mięsne) „ścierają się”, prowadząc do problemów trawiennych i przyrostu masy ciała.

Często jest wręcz przeciwnie – pokarmy spożywane razem mogą wspomóc układ trawienny. Na przykład, witamina C zawarta w soku pomarańczowym może zwiększyć wchłanianie żelaza z posiłku bogatego w żelazo pochodzenia roślinnego, takiego jak fasola i ryż, soczewica i inne rośliny strączkowe.

Ponadto, bardzo niewiele pokarmów składa się wyłącznie z węglowodanów lub wyłącznie z białek – większość stanowi mieszankę obu tych składników. Układ trawienny posiada enzymy, które doskonale radzą sobie z rozkładaniem wszystkich pokarmów, które spożywamy, więc należy unikać diet opartych na jednym pokarmie.

Superżywność nie pomaga w utracie wagi

Uważa się, że niektóre pokarmy mogą pomóc nam schudnąć – na przykład grejpfrut, seler czy kelp mogą spalić tłuszcz lub przyspieszyć metabolizm. Nie jest to jednak prawdą.

Błonnik pochodzący z pożywienia jest najbliższy posiadaniu specjalnych właściwości dietetycznych, ponieważ zapewnia uczucie „sytości” przy minimalnej ilości kilodżuli. Pokarmy o wysokiej zawartości błonnika (takie jak owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo i zboża oraz rośliny strączkowe) są zazwyczaj bogate w składniki odżywcze i zawierają mało niezdrowych tłuszczów.

Termin „superżywność” jest często używany, ale nie istnieje standardowa definicja tego, czym powinna być superżywność. Większość pokarmów określanych jako superfoods jest pochodzenia roślinnego – jagody acai, trawa pszeniczna, spirulina, łosoś, zielenina liściasta, herbata i kurkuma. Choć zazwyczaj są one pełne składników odżywczych – witamin, minerałów i przeciwutleniaczy – mają niewiele energii.

Jeśli lubisz te pokarmy i możesz sobie na nie pozwolić, nie ma nic złego w ich spożywaniu jako części zdrowej diety. Ale nie spodziewaj się, że jedząc kilka z nich przy ubogiej diecie, osiągniesz ogromne korzyści zdrowotne. To właśnie Twój ogólny sposób odżywiania ma największy wpływ na Twoje zdrowie.

GrubasFit na Instagramie i na Facebooku