Dieta wysokocukrowa tłumi uwalnianie dopaminy, wyzwalając objadanie się
Każdy to wie: Całe pudełko ciasteczek harcerskich liczy się jako jedna porcja, prawda?
Przynajmniej tak się wydaje, a badania przeprowadzone na muszkach owocowych na Uniwersytecie Michigan dowodzą, dlaczego tak się dzieje: dieta wysokocukrowa zakłóca funkcjonowanie obwodu neuronalnego, który pozwala odczuwać uczucie sytości i powoduje przejadanie się.
Żywność o bardziej intensywnym smaku i strukturze wywołuje uczucie sytości – zjawisko, które wcześniejsi badacze nazwali „sytością wzmocnioną sensorycznie”.
„Pomyśl o bardzo złożonej i silnej w smaku żywności – na przykład, ser gorgonzola,” powiedziała Monica Dus, główny badacz badania U-M opublikowanego w czasopiśmie eLife. „Ostry i przenikliwy smak tego sera jest tym, co sprawia, że znacznie trudniej jest go zjeść w większych ilościach w porównaniu z, powiedzmy, mozzarellą”.
Ścieżki neuronowe, które podróżują z ust do mózgu są unikalne w różnych organizmach, powiedział Dus, profesor biologii molekularnej, komórkowej i rozwojowej. Ale obwody neuronalne w mózgu, które wykorzystują neuroprzekaźnik dopaminę do przetwarzania słodkiego smaku cukru, są podobne u ludzi, gryzoni i much. Badała ona wpływ cukru na te obwody neuronalne u muszek owocowych.
W badaniach, studentka Christina May wyhodowała marker genetyczny w neuronach dopaminergicznych muszek owocowych, który pozwolił jej zobaczyć, czy reagują one bardziej czy mniej na cukier. Laboratorium Dus odkryło, że kiedy muszki owocowe są karmione dietą wysokocukrową, reakcja neuronów sygnalizujących nagrodę w mózgu jest zmniejszona i opóźniona. Prowadzi to do przejadania się muszek owocowych.
Aby zbadać, czy mniejsza aktywność tych neuronów w odpowiedzi na cukier sprawia, że muszki jedzą więcej, naukowcy wyhodowali w neuronach dopaminergicznych muszek cząsteczkę, która może być aktywowana za pomocą czerwonego światła.