DietaNauka

„Czysta”, surowa lub organiczna żywność nie spowoduje utraty wagi

Żywność uważana za „czystą”, surową lub organiczną może być pożywna, ale może też nie być. Istnieją korzyści z wyboru żywności, która jest minimalnie przetworzona. Ale jest też wiele innych odżywczych pokarmów, których zabraknie w Twojej diecie, jeśli wyeliminujesz całe grupy żywności.

Uważaj na produkty, które uznaje się za organiczne. Chociaż mogą one być produkowane w sposób ekologiczny, nie gwarantuje to, że jest to żywność, która powinna być spożywana regularnie, jako część zdrowego stylu życia. Jeśli wybierasz produkty organiczne, ważne jest, abyś wybierał różne rodzaje żywności, które mieszczą się w przewodniku zdrowego odżywiania.

Nauka ma znaczenie, jeśli chodzi o utratę wagi

Ilość informacji dostępnych na temat żywności, diety i utraty wagi jest nieskończona i nie wiele z nich jest wiarygodne lub poprawne. Popularne media są pełne dziwnych diet i magicznych mikstur, utrata masy ciała potwierdzane przez celebrytów i wspierane przez historie osobiste… Jak moja, ale ja nie promuję żadnej diety.

Wiele z tego, co się twierdzi, opiera się na anegdotycznych, a nie naukowych dowodach i, nie raz, są to rzeczy po prostu sponsorowane. W przeciwieństwie do innych dziedzin, gdzie eksperci są zaufani, jeśli chodzi o żywienie i zdrowie, wydaje się, że każdy jest ekspertem.

Chociaż prawdą jest, że wszyscy jesteśmy różni i to, co działa dla jednych, może nie działać dla innych, właściwe badania naukowe obejmują szeroki zakres osób – aby uwzględnić różnice indywidualne. Jeśli chcesz schudnąć, dobrym początkiem byłoby oparcie swojej diety na produktach, które mieszczą się w przewodniku zdrowego odżywiania.

Możesz – i powinieneś! – też skontaktować się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia (np. dietetykiem), który udzieli Ci porad dietetycznych opartych na dowodach naukowych, dostosowanych do Twoich potrzeb żywieniowych i zdrowotnych oraz odpowiadających Twojemu stylowi życia.

Klucz do utraty wagi

Najlepszym sposobem na schudnięcie jest powolne wprowadzanie małych, osiągalnych zmian w nawykach żywieniowych i ćwiczeniach. Zamiast być niewolnikiem liczb na wadze, kieruj się swoim obwodem talii – zdrowy obwód talii wynosi mniej niż 94 cm dla mężczyzn i mniej niż 80 cm dla kobiet.

Sugestie dotyczące bezpiecznej i skutecznej utraty wagi obejmują:

  • Nie przeginaj z dietą! Najprawdopodobniej odzyskasz utraconą wagę w ciągu pięciu lat. Staraj się wybierać różnorodne pokarmy, które mieszczą się w przewodniku zdrowego odżywiania.
  • Zwracaj uwagę na porcje, które spożywasz – im większa porcja, tym więcej energii. (Jest to szczególnie ważne w przypadku pokarmów i napojów o dużej gęstości energetycznej, takich jak te z dużą ilością tłuszczów i alkoholu).
  • Ogranicz spożycie cukrów rafinowanych i dodanych.
  • Zwiększ spożycie świeżych owoców, warzyw, pełnoziarnistego pieczywa i płatków śniadaniowych.
  • Ogranicz lub wyeliminuj puste kilodżule pochodzące z napojów słodzonych i alkoholu.
  • Jedz mniej jedzenia na wynos i przekąsek.
  • Ćwicz przez około 30 minut przez większość dni w tygodniu. Wprowadź więcej ruchu do swojego dnia (np. 30-minutowy spacer).
  • Nie eliminuj żadnej grupy żywności. Zamiast tego wybieraj codziennie z szerokiej gamy produktów i wybieraj „całe”, mniej przetworzone pokarmy.
  • Ustal sobie regularny schemat odżywiania i trzymaj się go.

Powodzenia!

GrubasFit na Instagramie i na Facebooku