DietaNauka

Czy powinieneś spróbować diety keto?

Reklamuje się ją jako cud odchudzania, ale ten plan żywieniowy jest w rzeczywistości dietą medyczną, która wiąże się z poważnym ryzykiem.

W świecie diet odchudzających, niskowęglowodanowe, wysokobiałkowe plany żywieniowe często przyciągają uwagę. Diety Paleo, South Beach i Atkinsa mieszczą się w tej kategorii. Są one czasami określane jako diety ketogeniczne lub „keto”.

Ale prawdziwa dieta ketogeniczna jest inna. W przeciwieństwie do innych diet low-carb, które skupiają się na białku, plan keto skupia się na tłuszczu, który dostarcza aż 90% dziennych kalorii. I nie jest to rodzaj diety, aby spróbować jako eksperyment.

„Dieta keto jest stosowana głównie w celu zmniejszenia częstotliwości napadów padaczkowych u dzieci. Chociaż jest również próbowano dla utraty wagi, tylko krótkoterminowe wyniki zostały zbadane, a wyniki były mieszane. Nie wiemy, czy działa ona w dłuższej perspektywie, ani czy jest bezpieczna” – ostrzega Kathy McManus, zarejestrowany dietetyk, dyrektor Wydziału Żywienia w Brigham and Women’s Hospital, stowarzyszonym z Harvardem.

Jak działa dieta keto?

Oto podstawy keto: Dieta ta ma na celu zmuszenie organizmu do korzystania z innego rodzaju paliwa. Zamiast polegać na cukrze (glukozie), który pochodzi z węglowodanów (takich jak ziarna, rośliny strączkowe, warzywa i owoce), dieta keto opiera się na ciałach ketonowych, rodzaj paliwa, które wątroba produkuje z przechowywanego tłuszczu.

GrubasFit na Instagramie i na Facebooku