Czy muszki-owocówki mogą tyć?
Niektóre badania sugerują, że jednym z powodów przejadania się osób z otyłością jest to, że nie lubią one jedzenia – zwłaszcza słodyczy – tak bardzo jak osoby szczupłe.
Nie wiadomo jednak, czy sama otyłość lub spożywanie określonych pokarmów powoduje zmiany smaku, ani jak te zmiany wpływają na apetyt i otyłość.
W poszukiwaniu wskazówek, naukowcy z Uniwersytetu Michigan zwrócili się do Drosophila melanogaster – muszek owocowych – w badaniu opublikowanym 7 maja w Cell Reports.
Odkryli, że po karmieniu muszek owocowych dietą wysokocukrową, neurony smakowe muszek uruchomiły molekularną reakcję łańcuchową, która hamowała ich zdolność do smakowania słodyczy, co z kolei napędzało przejadanie się i otyłość. Ponadto, jedzenie cukru spowodowało zmiany smaku, a nie metaboliczne konsekwencje otyłości lub słodki smak żywności.
Odkrycia muchy są istotne, ponieważ jeśli ludzie reagują podobnie na cukier, naukowcy są bliżej zrozumienia, jak zbyt dużo cukru przyczynia się do przejadania się i otyłości. A ponieważ są to zmiany molekularne, wspiera to ideę, że przejadanie się jest przynajmniej częściowo poza naszą kontrolą.
Chociaż nie da się zmierzyć „przyjemności” muszek owocowych z jedzenia, to z pewnością jadły one więcej na diecie wysokocukrowej, powiedziała główna autorka badań Monica Dus, asystentka profesora biologii molekularnej, komórkowej i rozwojowej U-M.
I tak – muszki owocówki stają się otyłe, powiedziała Christina May, pierwsza autorka badania i doktorantka w laboratorium Dusa. Muchy i ludzie dzielą inne zaskakujące podobieństwa: Obie uwielbiają cukier i tłuszcz oraz wytwarzają dopaminę po ich zjedzeniu, a ich komórki mózgowe wykorzystują wiele z tych samych białek i cząsteczek, co ludzkie, do tych samych celów.
Naukowcy przetestowali swoje odkrycia na kilka sposobów. Po pierwsze, karmili muchy, które były genetycznie otyłe, ale nigdy nie były narażone na wysoki poziom cukru w diecie, a ich smak nie zmienił się. Jednakże, gdy podawano cukier odpowiadający ciasteczku muchom niezdolnym do magazynowania tłuszczu, pozostawały one szczupłe, ale nadal traciły zdolność do smakowania słodyczy.
„To jest naprawdę niesamowite, ponieważ mówi ci, że ich zdolność do smaku słodyczy zmieniła się z powodu tego, co jedzą, a nie dlatego, że stają się otyłe” – powiedział May.