DietaNauka

10 wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania

Znak naszych czasów, przeciętny człowiek jest często pod presją czasu, żyje w dużym stresie i je w biegu. Może być Ci trudno uniknąć złych nawyków, takich jak opuszczanie posiłków czy częste odwiedzanie restauracji typu fast food. Jednak zdrowa dieta może pomóc Ci poczuć się lepiej, radzić sobie ze stresem i osiągać lepsze wyniki w pracy, w szkole czy na boisku.

Naprawdę, nie jest tak trudno zacząć.

  1. Jedz dobre śniadanie. Badania wykazują, że pomijanie śniadania obniża wyniki w pracy i nauce. Kiedy nie ma czasu, aby usiąść i cieszyć się porannym posiłkiem, weź bajgla, kawałek owocu i trochę soku. Większość z tych rzeczy można łatwo przechowywać.
  2. Jeśli musisz zjeść fast food, wybieraj mądrze. Wybierz pizzę z połową sera, kanapkę z pieczoną wołowiną, pieczone ziemniaki lub zieloną sałatkę z niskokalorycznym dressingiem. Ogranicz jedzenie wysokotłuszczowych produktów, takich jak frytki, smażony kurczak czy kanapki z rybą.
  3. Miej pod ręką zdrowe przekąski. W ten sposób, jeśli dopadnie Cię głód podczas dodatkowej pracy czy nauki późno w nocy, nie będziesz kuszony przez cukierki, chipsy lub lody. Możesz spróbować świeżych lub suszonych owoców, precli, popcornu bez tłuszczu, ciastek ryżowych lub pełnoziarnistych krakersów. Rozważ surowe warzywa z niskotłuszczowym jogurtem lub dipem twarogowym.
  4. Jedz dużo pokarmów bogatych w wapń. Osoby w wieku dwudziestu kilku lat powinny gromadzić zapasy wapnia w organizmie, aby zapobiec osteoporozie w późniejszym okresie życia. Jeśli nie lubisz mleka, postaraj się włączyć do swojej diety duże ilości niskotłuszczowego jogurtu, niskotłuszczowego sera i zielonych warzyw liściastych.
  5. Jeśli chcesz schudnąć, zrób to rozsądnie. Głodówki i/lub diety, które oferują szybką korektę, zazwyczaj przynoszą odwrotny skutek i są szkodliwe. Nie ma prawdy w teoriach, które sugerują, że jedzenie żywności w każdej konkretnej kombinacji będzie promować utratę wagi. Jedynym bezpiecznym sposobem na schudnięcie, dobre samopoczucie i utrzymanie wagi jest zrównoważona dieta i ćwiczenia.
  6. Ogranicz spożycie cukru. Cukier dostarcza kalorii w diecie, ale niewiele innych składników odżywczych, a ponadto w znacznym stopniu przyczynia się do próchnicy zębów. Używaj go oszczędnie i rozważ słodzenie kawy, herbaty, płatków śniadaniowych i owoców dietetycznymi słodzikami.
  7. Odwiedź bar sałatkowy. Bar sałatkowy może być zarówno atutem, jak i szkodą dla Twojej diety, w zależności od tego, co z niego wybierzesz. Oczywiście, zielenina, surowe warzywa i świeże owoce są korzystne. Ale jeśli wybierasz dużo kremowych sosów, kawałków bekonu i sałatek na bazie majonezu, kalorie i tłuszcz mogą być równe lub nawet przewyższać te z hamburgera i frytek – więc wybieraj mądrze!
  8. Ogranicz spożycie alkoholu. Jeśli pijesz alkohol, pamiętaj, że dostarcza on kalorii, ale nie ma wartości odżywczych. Lekkie piwo, kieliszek wina lub uncja likieru ma około 100 kalorii. Z piciem alkoholu mogą wiązać się również problemy zdrowotne.
  9. Pij dużo wody. Twój organizm potrzebuje co najmniej ośmiu szklanek wody dziennie, a jeśli intensywnie ćwiczysz, możesz potrzebować jej więcej. Aby sobie o tym przypomnieć, noś butelkę z wodą do pracy czy na zajęcia do szkoły i miej ją pod ręką.
  10. Ciesz się jedzeniem. Jedzenie to o wiele więcej niż tylko pokarm dla naszego ciała, więc poświęć czas, aby się nim cieszyć i delektować!
GrubasFit na Instagramie i na Facebooku